GaziantepManşet

ABD’den Gaziantep ve Bir Çok İl İçin ‘Gitmeyin’ Uyarısı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı ‘Uluslararası Seyahat’ internet sitesi üzerinden, “Dışişleri Bakanlığı, ABD vatandaşlarını Türkiye’deki terörist grupların sürmekte olan tehditleri konusunda uyarıyor” başlıklı bir yazı yayımladı.

Yazıda, süregelen terör tehdidi nedeniyle ABD hükümetinin Türkiye’nin güneydoğu bölgesindeki belirli bölgelere yapılan seyahatleri kısıtladığı ve İstanbul ve Adana’daki yetkililerin ailelerinin ve kendilerinin faaliyetlerinin de sınırlandırıldığı belirtildi. İnternet sitesinde yer alan yazıda “ABD vatandaşlarına bu sefer Türkiye’ye gitme ihtiyacını dikkatlice düşünmeleri ve güneydoğu Türkiye’ye seyahat etmelerini önermiyoruz.” denildi.

Açıklamada Hatay, Kilis, Gaziantep, Şnlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis, ve Elazığ’a gitmek isteyen ABD yurttaşlarının konsolosluktan izin almaları gerektiği de vurgulandı.

28 Mart 2017 tarihinde yapılan açıklamanın yerini aldığı belirtilen açıklamada Tutuklu ABD vatandaşlarına erişimin kısıtlı olduğu iddiaları da yer aldı.

Öte yandan Türkiye’de geçtiğimiz yıl gerçekleşen terör saldırılarından da bahsedildiği yazıda ABD’li turistlere güvenlikleri için şu önlemleri almaları tavsiye edildi:

  • Güneydoğu Türkiye’ye, özellikle Türkiye-Suriye sınırına yakın büyük, kentsel merkezlere seyahat etmekten kaçının.
  • Popüler turistik yerlerde dahil olmak üzere geniş kalabalıklardan uzak durun.
  • Egzersiz, özellikle turistlerin yoğun olarak uğradıkları toplu alanları ziyaret ederken ihtiyatlı olun ve dikkatli olun.
  • Siyasal toplantılar ve mitinglerden uzak durun.
  • Acil durumlarda yerel makamların talimatlarını izleyin.
  • Tanımlanabilir güvenlik önlemleri olan yerlerde otellerde kalın.
  • Yerel medyayı izleyin.
Share:

Leave a reply