Gaziantep

Beybahçe Katliamı Davasında 2. Duruşma Başladı

Gaziantep’te geçen yıl 20 Ağustos’ta Beybahçe Mahallesi’ndeki kına gecesine terör örgütü IŞİD tarafından yapılan ve 56 kişinin hayatını kaybettiği bombalı intihar saldırısına ilişkin yargılamanın ikinci duruşmasına sanık ifadeleriyle Kayseri’de başlandı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, Şahinbey ilçesinde geçen yıl terör örgütü IŞİD tarafından kına gecesi eğlencesini hedef alan canlı bombalı intihar saldırısına yönelik, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ‘Kasten öldürme’, ‘Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma’ ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından cezalandırılması talep edilen tutuklu sanıklar Mehmet Şahin Erğan, Mehmet Çalıkuşu, Ahmet Köşgeroğlu, Ali Çalıkuşu, Fadile Cebael, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Abdurrahman el-Najjar, Enes Karataş ve Yunus Sarı’nın yargılanmasına 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.

Kayseri’de Görülen Davanın 1. Duruşmasında Ne Olmuştu?

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, Şahinbey ilçesinde geçen yıl terör örgütü IŞİD tarafından kına gecesi eğlencesini hedef alan canlı bombalı intihar saldırısına yönelik, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ‘Kasten öldürme’, ‘Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma’ ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçlarından cezalandırılması talep edilen tutuklu sanıklar Mehmet Şahin Erğan, Mehmet Çalıkuşu, Ahmet Köşgeroğlu, Ali Çalıkuşu, Fadile Cebael, Hacı Polat, Hasan Uzun, Mehmet Karakurt, Abdurrahman el-Najjar, Enes Karataş ve Yunus Sarı’nın yargılanmasına 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Mahkemede Kasım Yavuz da müşteki olarak davayı takip etti. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı davada zaman zaman sanık ve mağdurların avukatları arasında sözlü tartışma yaşandı.

“O PATLAMAYLA İLGİLİ HİÇBİR BİLGİM YOK”

Duruşmada bulunan sanıklar Mehmet Şahin Erğan savunmasında, “O patlamayla ilgili hiçbir bilgim yok.  25 Aralık Mahallesi’nde bana ait bir depo vardı. Depoyu kullanmadım. Mehmet Kadir Cabael’i 5 yıl öncesinden tanırım. Kendisini gördüm, bana hal hatır sordu. Kendisi de benim gibi kartonpiyer işiyle uğraşırdı. Bana depo lazım olduğunu söyledi. 3 aylığına depoyu kendisine kiraladım. Cebael bir gün bana ehliyetim olup olmadığını sordu. Ben de ehliyetim var olduğunu söyleyince, beraber Nizip’e doğru yola çıktık. Yolda ihtiyaç molası verdik. Yaklaşık 20 dakika gelmeyince ben yanına gittim ayağa ile toprağı eşeliyordu. Ne yaptığını görmedim. Bana buraya bir daha gelsen burayı bulabilir misin dedi. Ben de kendisine evet bulurum dedim. Düğün saldırısını yapan şahısları hayatımda görmedim Beni yakaladıklarında Cebael’in eştiği yeri sordular. Emniyete gösterdiğim yerde dinamit çıktı. Ben, Cebael’in terör suçlusu olduğunu bilmiyordum” dedi.

“TNT MALZEMELERİNİ SURİYE’DEN SİLAH TAMİRATI İÇİN GETİRDİM”

Suriyeli sanık Abdurrahman el-Najjar ise mahkemede tercüman eşliğinde verdiği savunmada, “Düğüne yapılan saldırı ve polislere karşı yapılan canlı bomba saldırısından haberim yoktur. Ben Suriye’den savaş nedeniyle kaçtım. Esad’ın ordusundan ve DEAŞ’tan kaçmak için Türkiye’ye sağındım. Hiçbir şekilde savaş eğitimi almadım. Türkiye’ye çalışmak için geldim. Suriye ile ilgili gittiğim dernekte muhasebecilik yaptım. Burada bana 700 Dolar maaş verilirdi. Evimde bulunan iki kilo TNT malzemelerini Suriye’den silah tamiratı için getirdim. Türkiye’ye Suriye’den illegal yollarla girdim. Mültecilerin girdiği sınır kapısından bana izin vermedikleri için kaçak giriş yaptım. Saldırı ile ilgili hiçbir ilgim yoktur” diye konuştu.
Tercüman eşliğinde ifade verdiği sırada Abdurrahman el-Najjar ‘ın gülmesine sinirlenen mahkeme başkanı, “Her sorduğuma gülüp durmasın” dedi. Duruşmaya daha sonra öğle arası verildi.

SUÇLAMALARI REDDETTİ

Kayseri’de Gaziantep’te DEAŞ’ın düzenlediği düğüne yapılan saldırıda 56 kişinin ölümü ve ayrıca 3 polis memurunun şehit edildiği diğer saldırıyla ilgili dava, öğleden sonra tutuklu Enes Karataş’ın savunması ile başladı. Karataş savunmasında, “Ankara’dan dayımın oğlu Yunus Sarı ile birlikte Gaziantep’e gittik. Amacımız gezip eğlenmekti. Kaldığımız pansiyona polis baskın düzenleyip örgüt üyesi olduğumuz iddiasıyla bizi gözaltına aldı. Ben, iddianamede yer aldığı gibi bomba malzemesi temin etmek için Gaziantep’e gitmedim. Terör örgütü ilişkim yoktur. Yunus’un telegram isimli programı kullandığını biliyorum. Ancak, arkadaş listesinde kim var tanımam. İki patlama ile alakam yok. Emrah isimli tanımadığım kişi Yunus’tan Gaziantep’te alacağı için parayı yardımcı olmasını parayı almasını istemiş. Emrah’ın DEAŞ’lı olduğunu sonradan öğrendim Emrah bizi alacağı için kullandı. Tahliyemi istiyorum “ dedi.

“TUTUKSUZ YARGILANMAYI TALEP ETTİ”

Gaziantep’te L ve H tipi cezaevlerinde kalan diğer 8 sanık, tutuksuz yargılanmayı talep etti. Mahkemede hazır bulunan ve düğüne yapılan saldırıda oğlu Orhan Yavuz’u kaybeden, kızı Ayşe Yavuz ise ağır yaralanan baba Kasım Yavuz, patlamanın olduğu tarihte köyde olduğunu, sanıkların hepsinden şikayetçi olduğunu söyledi. Gaziantep Barosu avukatları davaya katılma taleplerinin olduğunu iletti. Yapılan yargılama sonunda mahkeme, tanıkların dinlenmesi yönünde bazı talepleri kabul etti, Gaziantep Barosunun katılma talebini ise doğrudan zarar görmedikleri gerekçesi ile kabul etmedi. Sanıkların tutukluluklarının devamına karar veren mahkeme, 6 Ekim’de görülecek ikinci davada tüm sanıkların mahkemede hazır olmasını istedi.

 

Share:

Leave a reply