Gaziantep

Dev-Tekstil’den Flaş İddia

Gaziantep‘te üretim yapan Grand Halı‘nın işçilerinde e-devlet şifrelerini istediği öne sürüldü. Dev-Tekstil Sendikası‘ndan yapılan açıklamada şifrelerin, işçilerin sendikalı olmasını engellemek için işçilerin zorla alınmak istediği öne sürüldü.

Sendika, firmanın şifreleri, bilgi güncellemesi, ikametgah tespiti ve sabıka kayıtları için istediklerini belirttiklerini iddia etti.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“GRAND HALI SUÇ İŞLEDİĞİNİ BİLİYOR MU?

İşçilerin e devlet şifresini istemek ve almak suçtur!
Gaziantep GRAND HALI’da yaşanan hukuksuzluklar patronlara yetmedi anlaşılan. Şimdi de GRAND HALI işçilerinin bu haksızlıklara karşı örgütlenmesini, sendikalı olmasını engellemek için işçilerin zorla e devlet şifrelerini almak istiyorlar.
Güya bilgi güncellemesi yapacaklarmış. İşçilerin ikametgâhlarını tespit edeceklermiş, sabıka kayıtlarına bakacaklarmış!
İşçiler bu belgeler istendiğinde zaten çok rahat bir şekilde çıktısını alıp veriyor. Siz kişiye özel tüm şahsi bilgileri içeren e devlet şifresini ne hakla istiyorsunuz. Bu hakkı, bu yetkiyi size kim veriyor?

Basında çokça çıktı, kişilerin e devlet şifrelerinin ele geçirilmesiyle ne sahtekârlıklar yapıldığı herkesin malumudur. Ancak bunun dışında biz patronların e devlet şifrelerini ne için istediğini biliyoruz. İşçilerin sendikaya üye olup olmadığını merak ediyorlar.
Bugünden itibaren bu bir suç duyurusudur. 170 hattından sorumlu olanlar, İŞKUR görevlileri, SGK yetkilileri, iş mahkemeleri gerekeni yapmalıdır.
Bu günden itibaren Grand Halı’da işten atılan her işçiyi sendikal nedenlerle atılmış sayacağız. Atılacak işçilere kötü niyet tazminatı açma hakkı doğmaktadır. Sendika üyesi olduğu için atılan her bir işçinin brüt üzerinden 16 aylık sendikal tazminat hakkı bulunmaktadır.”

Share:

Leave a reply