GaziantepManşet

Gaziantep’te Suriyeli Kız Çocuklarının Doğum Krizi!

Gaziantep‘te Suriye uyruklu 18 yaşından küçük kız çocuklarının doğum yaptığı iddiası kentin gündeminde geniş yankı buldu.

Suriye‘deki iç savaş nedeniyle ülkelerini terk ederek komşu ülke olan Türkiye’de yaşamlarını sürdüren Suriyeli mültecilerin 18 yaşından küçük kız çocuklarını evlendirmesi bunun yanı sıra kuma olarak verilmesi tartışmalara neden olmuştu. Şimdilerde ise sosyal medyada Suriyelilere yönelik iddialara bir yenisi daha eklendi.

OBJEKTİF / ÖZEL

18 yaşından küçük kız çocuklarının hastanelerde doğum yaptığı ve bu tarz manzaralara sık sık şahit olunduğu ileri sürülüyor. Daha öncede objektifgaziantep.com ekibinin Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nilüfer Narlı‘yla gerçekleştirdiği röportajda, “Suriyeli aileler genç kızlarının ahlaki ve ekonomik sorumluluğundan bir an önce kurtulmak istiyor. Bu nedenle aileler kızlarının bir an önce evlilik yaparak uzaklaşmasını hedefliyor. Gerçekleştirdiğim saha çalışmasında karşılaştığım algılardan birisi; Suriyeli ailelerin kız çocuklarının cinsel bir saldırıya maruz kalma endişesidir. Bu endişe tam olarak ailelerin dillerine doğrudan yansımasa da süreç içerisinde bu endişelerinin var olduğundan emin olabiliyorsunuz” değerlendirmesiyle durumu özetledi.

“KIZLARININ EVLİLİĞE GEÇ KALDIĞINI DÜŞÜNMEYE BAŞLIYORLAR”

Prof. Dr. Narlı, Suriyeli ailelerin Türkiye’deki evlilik konusu hakkında çok iyi bilgilendirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, sözlerine şöyle devam etti:

Suriyeli kız çocuklarının bir an önce Türkiye’nin eğitim sistemine entegre edilmeleri gerekiyor. Sahada karşılaştığım Suriyeliler, kızım okumayacaksa, çalışmayacaksa 15 yaşından sonra evlenmesi zorlaşır. Eğer bir okul imtihanı varsa ya da çalışma imkanı varsa evlilik acelesi söz konusu olmuyor. Fakat kızın evde olması ve hiç çalışmaması halinde kızlarının evliliğe geç kaldığını düşünmeye başlıyorlar.

 

 

Share:

Leave a reply