ManşetSiyaset&Gündem

Hayvanseverlere Müjdeli Haber! 3 Yıl Üstü Hapis Gelebilir

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hayvanları eziyet ve işkenceyle öldürme eylemlerinin daha ağır hapis cezasıyla  cezalandırılmasına yönelik yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Bu suçun üç yıl üste hapisle cezalandırılması gündemde.

Gül, Meclis genel kurulunda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken şunları söyledi: Türk Ceza Kanunu (TCK) 151’inci maddesinde dört aydan üç yıla kadar hapis cezasını gerektiren bir suç. Yalnız bu suçla ilgili bakanlığımızda da bir çalışma yapılmakta. Daha caydırıcı neler yapılabilir, bakanlığımız bir çalışma yapıyor. Yaşayan her canlı devlete, yönetime, herkese emanettir. Bunun şuurunda, bilincinde olarak, varsa uygulamada ihtiyaçlar, eksikler, gözden geçirme çalışmalarımız geçen hafta itibariyle başladı.

TCK’nın 151’inci maddesi, hayvanları öldürme suçunu sadece sahipli hayvanların öldürülmesi ya da sahipli hayvana eziyet edilmesi durumunda  ‘haklı bir sebep olmaksızın mala zarar verme’ kapsamında hapisle cezalandırıyor. Sokak hayvanlarının öldürülmesi ya da işkence edilmesiyle ilgili düzenleme bulunmuyor. Abdülhamit Gül’ün ‘daha caydırıcı’ sözleri, hayvanseverlerde bu suçun artık üç yıldan daha fazla hapisle cezalandırılması beklentisi oluşturdu.

Share:

Leave a reply