GaziantepManşet

HDP’li Toğrul, Gaziantep İçin Meclis Araştırması İstedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, tehlikeli uyuşturucular arasında yer alan ‘ateş buz‘ olarak bilenen metamfetaminin kullanımının Gaziantep’te 2009’dan bu yana hızla arttığını arttığını belirterek kullanım yaşının 11’e kadar indiğini söyledi. Toğrul, ‘ateş-buz’ denilen uyuşturucu maddenin Hacıbaba, Karşıyaka, Düztepe, Vatan ve Güzelvadi mahallerinde sıkça kullanıldığını söyledi.

Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, sözkonusu uyuşturucu madde ile ilgili olarak, “Beyin ve vücut üzerinde kalıcı hasarlar oluşturan, eroin ve bonzaiye göre bağımlılık yapma kabiliyeti daha kuvvetli olan “ateş buz” adlı sentetik uyuşturucu ile ilgili yeterli tedbirlerin alınmaması, kamuoyunu bilinçlendirici faaliyetlerin gerçekleştirilmemesinden kaynaklı çok ciddi sorunlar yaşanmaktadır” dedi.

Bu uyuşturucuların Gaziantep’te rahat bir şekilde kullanıldığına dikkat çeken HDP‘li vekil, “Ateş-buz’un büyük bir kısmının İran üzerinden Gaziantep’e geldiği belirtilmektedir. Bu uyuşturucu maddesinin kentimizdeki kullanım yaşı neredeyse 11 yaş seviyesine kadar inmiştir. Bu maddenin fiyatının oldukça pahalı olmasından kaynaklı kızların önemli bölümü bu maddeyi, fuhuş yoluyla temin etmeye, erkeklerin çoğunluğu ise hırsızlığa teşebbüs ederek elde etmektedir. Kokain, eroin ve esrardan, hatta bonzaiden daha tehlikeli ve zararlı olan ‘ateş-buz’u kullananlar yasa dışı her şeyi gözü kara bir şekilde yapabilmektedirler. Park, sokak ve mahallelerde kolay bir şekilde satılan söz konusu maddenin gençleri alıştırmak için önce bedava daha sonra ise parayla satıldığı söylenmektedir.

“Uyuşturucu Her 10 Gençten 6’sına Ulaşmış”

“Gaziantep’te Ateş-Buz denilen uyuşturucu, Hacıbaba, Karşıyaka, Düztepe, Vatan ve Güzelvadi mahallelerinde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Düztepe semti özelinde mahalle sakinleri tarafından aktarılanlar dikkat çekiyor: ‘Bu madde yani ateş-buz, 10 gençten 6’sına ulaşmış ve her 10 gençten 3’ünün bağımlı durumda olduğu söylenmektedir’. Bu maddeyi 2 kere kullanan gençler tıpkı Bonzai’de olduğu gibi bağımlı hale gelmekte, metamfetamin türevi madde halüsinatif etkisi göstermekte ve maalesef sentetik uyuşturucudan kurtulanların oranı sadece yüzde 2 civarındadır. Gaziantep kentinin dört bir yanında uyuşturucu satıcıları ve kullanıcıları konusunda,mevcut denetim ve kontrollerin arttırılıp,  artan uyuşturucu bağımlılığının engellenmesi ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla bir komisyon kurulması önem arz etmektedir. ”

 

Share:

Leave a reply