ManşetSiyaset&Gündem

İşte Yeni Zamlar! Ne Ne Kadar Zamlanacak?

Hükümet tarafından yeni açıklanan ekonomi programıyla birlikte, gündeme oturan %40 oranındaki MTV zammının yanı sıra bir çok kaleme daha yüksek oranlarda zam gelecek. Kasko ve sigorta fiyatları artacak, internet ile telefon görüşmeleri pahalı olacak, kredi faizleri daha da yükselecek.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, yeni tasarıya göre ev sahipleri artık kira gelirlerinden yüzde 25 yerine yüzde 15 oranında götürü gider düşebilecek. Bu değişiklik, ev sahiplerinin Maliye’ye daha fazla vergi ödeyeceği, yani bu nedenle kiraya da zam yapacağı anlamına geliyor…

Sigorta şirketlerinin ödeyeceği vergi yüzde 10 artarken, bu da sigorta şirketlerinin de zam yapacağı anlamına geliyor.

Bankalar da yüzde 10’luk vergi artışını kendi müşterilerine yansıtacak. Dolayısıyla kredi kullananların kredi faizi artacak, bankacılık işlemi yapanlar ilave maliyet ödemek zorunda kalacak.

Halen cep telefonlarında yüzde 25, sabit telefonda yüzde 15 ve internette yüzde 5 uygulanan özel iletişim vergisi oranı yeni düzenlemeyle yüzde 7.5’te birleştirilecek. Tek orana geçilmesiyle cep ve ev telefonları üzerindeki vergi yükü azalacak, ancak internetin vergi yükü yüzde 50 civarında artacak.

Yeni düzenlemeyle ülke genelindeki park ve bahçe aydınlatmalarıyla trafik lambalarının aydınlatma giderleri artık bütçeden ödenmeyecek, yükü belediyeler karşılayacak. Belediyeler de bu yükü yurttaşların sırtından karşılayacak.

Tagszam
Share:

Leave a reply