ManşetSiyaset&Gündem

“Kadın Cinayetlerini Yargı Kararları Tetikliyor”

Türkiye‘de meydana gelen kadın cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Lise öğrencisi Helin Palandöken, eski sevgilisi tarafından pompalı tüfekle başından vurularak öldürüldü. Peki, Türkiye gündemini derinden sarsan bu cinayet olayının ardından yargı ne karar verecek, kadın cinayetleri ülkemizde neden artıyor?

Kadın Hakları Savunucusu Avukat Canan Arın, yargı kararlarının kadın cinayetlerindeki artışta önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti. Öte yandan taciz ve tecavüz vakalarında ceza almayan zanlıların cesaretlendiğini belirten Avukat Arın, “Böylelikle erkeklerin toplum içindeki baskın yapısı yargı tarafından perçinlenmiş oluyor. Yargının kadına şiddet, tecavüz ve taciz vakalarındaki olumlu tutumu kadına yönelik cinayetlerin artmasına neden oluyor” diye konuştu.

ÖZEL HABER / ZINAR AYDIN

İşte Kadın Hakları Savunucusu Canan Arın’ın Helin Palandöken Cinayetine İlişkin Verdiği O Röportaj:

 

“YARGININ KADINA YÖNELİK TUTUMU DEĞİŞİYOR”

Türkiye’de kadına yönelik cinayet vakaları giderek artıyor ve ne yazık ki buna ‘dur’ diyecek bir yargı anlayışından epey uzağız. Özellikle yaklaşık 20 yıldır ülkemiz, şeriata dönük bir algı çerçevesinde yönetilmeye çalışılıyor. Bu noktada yürütülen algı, yargıda kadına yönelik tutumun değişmesine neden oluyor.

“YARGI MENSUPLARI ‘BİZİM DAHA ÖNEMLİ İŞLERİMİZ VAR’ DİYOR”

Özellikle kadına yönelik taciz ve tecavüz vakalarında birçok yargı mensubu, ‘bizim daha önemli işlerimiz var’ diyerek davayı önemsemiyor. Akabinde ise bu taciz ve tecavüz vakalarında ceza almayan zanlılar daha da cesaretleniyor. Böylelikle erkeklerin toplum içindeki baskın yapısı yargı tarafından perçinlenmiş oluyor.

KADIN CİNAYETLERİNİ YARGI KARARLARI MI TETİKLİYOR

Taciz ve tecavüzden ceza almayan zanlıların ikinci hamlesi ise kadını zorla alıkoyma girişiminden öte bir duruma, cinayete gidiyor. Kadın cinayetinde şüphesiz yargı kararlarının olumlu bir etkisi var. Yargının kadına şiddet, tecavüz ve taciz vakalarındaki tutumu kadına yönelik cinayetlerin artmasına neden oluyor.

Share:

Leave a reply