ManşetSiyaset&Gündem

Milyonlarca Asgari Ücretli Çalışan Bu Yasayı Bekliyor

Ülkedeki milyonlarca asgari ücretli çalışan bugünlerde TBMM’de görüşülen torba yasanın sonucunu bekliyor. Maaşları ayda 1404 lira olan asgari ücretliler, gelir vergisinde yüzde 15’lik dilimden yüzde 20’lik dilime geçiş nedeniyle Ekim ayında gelirlerinde düşüş yaşanıyordu.

Geçtiğimiz yıl başından itibaren meydana gelen eleştirilerden dolayı gündemden düşmeyen asgari ücretlilerin gelir vergisine takılması konusunun önüne geçilmesi ve soruna kesin bir çözüm bulunması için hükümet düğmeye basmıştı.

ASGARİ ÜCRET ÇALIŞANLARININ ALMASI GEREKEN ÜCRET…

Yapılan hesaplamalara göre, 1404 lira ücret alması gereken asgari ücretliler torba yasadan önce Ekim ayında 1374 lira, Kasım-Aralık aylarında da 1328 lira maaş alacak. Torba yasayla birlikte yılın son 3 ayında asgari ücrette vergi kaynaklı yaşanacak kayıplar ilave geçim indirimi ile karşılanacak.

BAKAN AÇIKLAMIŞTI

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, “Torba Tasarı” olarak bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri esnasında Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, Gelir Vergisi tarifesi nedeniyle eylül ayından itibaren bazı asgari ücretlilerin gelirlerinin bin 404 liranın altına düştüğünü belirterek, “Bu düşüşü engellemek, asgari ücretlinin gelirinin hiçbir şekilde bin 404 liranın altına düşmemesini sağlamak üzere bir yasal düzenleme önerimiz var.” dedi.

Share:

Leave a reply