Kültür&Sanat

Tutkulu Yaşayıp Tutkulu Veda Eden Şair Sylvia Plath

Sylvia Plath, karamsar başlayan hayatına noktayı, intihar aracılığıyla koyan şair. Genel itibariyle düşünüldüğünde iki elin parmaklarını geçmeyecek kadar şairin hayatı yaşanılası… Diğer yandan geriye kalan şairlerin duygusal yoğunluğu ne kadar verimliyse hayatı da o kadar mat ve soğuk. Plath de on parmak arasında yer alamayan şairlerden bir tanesi.
Plath’ın hüznü ve hasreti tadacak ilk buluşması; 8 Yaşında babasını kaybediyor. Şiirle de tanışması, babasının ölümüyle başlıyor. Ve Plath, yazdıkça karamsarlıkla olan ilişkisi filizleniyor.

PLATH, ŞİİRLERİNDE VİRGÜLLERİ DEĞİL, ÇIĞLIKLARI KULLANIYOR

Plath’ın şiirlerine bakıldığında kelimeleri duraklatan şeyin virgül değil de çığlık olduğunu göreceksiniz. Ayrıca şiirdeki tutumu, ‘bir şairin günlük yazmasına gerek yok’ dedirtiyor.
Plath’ın karamsar duruşunun başka duyguya evrilmemesinin nedeni, uzun bir süre ümitsiz bir hayatın onun geleceğiyle haşır neşir olmasından ileri geliyor. Manik depresif ruh haliyle sık sık intihar isteğine sürüklenen Plath, ilk hayatına son verme girişimini Smith College’inde burslu okurken gerçekleştiriyor, 1950’lerde.

ACI NE KADAR AĞIRSA KELİMELERİNİZ DE O DENLİ UYUMLU VE ANLAMLI

Üniversite çağında şiirlerle olan yakınlığı giderek artan Plath, Fulbright Bursu ile Cambridge Üniversitesi‘nde şiirleri okul gazetesi Varsity‘de yayımlanır. Sylvia Plath’in ismi Virginia Woolf, Simone de Beauvoir, Marguerite Duras gibi isimlerle beraber 20. yüzyılın en büyük kadın edebiyatçıları arasında geçer. Gizdökümcü şiirin en büyük temsilcilerinden biri olan Plath, “Sırça Fanus” isimli eseriyle bilinir.
Tam anlamıyla bir genelleme doğru olamayacaktır fakat şairlerin birikimsel hüznü gelecekteki başarılarının temelini oluşturuyor. Yani acınız ne kadar ağırsa kağıtlara dökülen kelimeleriniz de birbirleriyle o kadar uyumlu ve anlamlı.

HAYATININ AŞKI…

Gelelim Sylvia’nın hayatının aşkına. Bu tanımlamanın doğru olmadığına dair emareler okuyucunun zihninde şüphesiz canlanacaktır. Çünkü sonu ihanetle biten bir ilişkinin neticesinde trajik bir intihar eylemi gerçekleşiyor. Ancak, Plath’ın bu denli ağır bir aşkın altında ezilmesi bizlere gösteriyor ki sevdası çürümeyecek kadar güneş alıyor kalbinde. Kurumayacak kadar nemli topraklar üzerinde filizleniyor.
Herneyse bu konuya sonra değiniriz. Bakalım ilişkinin ihanete evrilme boyutunda neler olup bitiyor. 1956’da tanışıyor Ted Hughes’la o dönemki edebiyatçıların birçoğu Sylvia’nın Hughes’a olan aşkını bir kaçış veya sığınma olarak değerlendiyor.
Hughes da Plath gibi dönemin en iyi ve üretken edebiyatçıları arasıdan yer alıyor. İkili tanıştıkları yıl evlenirler ve Boston’da yaşamaya başlarlar. İlk çocuklarına Plath’ın hamile kalmasıyla Londra’ya taşınırlar. Kısa bir süre sonra ise çift, Londra’dan North Tawton’a yerleşir.

“AŞK İNSANI MAZOŞİST BİR RUH HALİNE SOKAR”

North Tawton’da ilişkilerinin yıpranmasına dönük kıskançlık krizleri başlar. Plath, Hughes’in kendisini aldattığını düşünür. Ünlü varoluşçu yazar, Sartre’nin de dediği gibi, “aşk insanı mazoşist bir ruh haline sokar” yani onsuzluğu göze alamamak, yaşadığı acının şiddetini dikkate almamasını beraberinde getirir. Plath’de de böyle olur. İhanetin gerçekdışı olduğuna bir süre inandırır kendini. Plath, çocuğuyla ilgilenip mutlu aile tablosu içinde nefes alıp vermeye devam eder. Hatta bu ihanetin varlığını zihninden uzun bir süre öyle bir atar ki Hughes ve Plath çiftinin ikinci çocukları dünyaya gelir.
Aşk, aklı ve mantığı ikinci plana atan benmerkezci ve yoğunluğu hayli güçlü bir duygudur. Bu ilişkiyi dışardan yorumlayan birçok kişinin ne kadar samimi olursa olsun benzer bir aşkın içinde bulunmadığını varsayarsak söyleyeceklerinin nesnel bir yorumdan öteye gidemeyeceğini söyleyebiliriz.

KONUŞAMAZ, OKUYAMAZ, GÜLÜMSEYEMEZ

Hikayeye dönecek olursak ikilinin iki çocuğu olur. Ancak Ted, Sylvia’yı daima ihmal eder ve aldatır. Ted Hughes’la evlendikten sonra Sylvia kendisini yaratıcılık açısından oldukça gerilemiş ve kısıtlanmış hisseder. Hayatının aşkıyla evlendiğini zannederken bir anda kendisini evde çocuklarına bakan, dışarıda gezen kocasını bekleyen bir kadın olarak bulur. Uzun bir süredir oynanan tiyatronun aslında düzmeceden ibaret olduğu gerçeği Plath’ı ağır duygusal sancıların içine atar. Konuşamaz, okuyamaz, gülümseyemez ve çoğu zaman çocuklarının zaruri ihtiyaçlarını karşılar ve boş zamanlarını uykuyla harcar.

ÖLÜM ANI…

Unutulmaz ölüm anı… Sylvia 11 Şubat 1963 gününe her zamanki günlerden biriymiş gibi başlar. Belki de her zamanki intihar denemelerinden birini gerçekleştirme planı yaparak… İkinci kattaki çocuklarının kurabiye ve sütlerini hazırlar odalarına koyar. Sonrasında odalarını kapatarak dikkatlice kapının aralıklarını bantlar. Aşağı iner ve fırının gazını açarak kafasını fırından içeri sokar… Ve henüz çocukluk yıllarında aşina olduğu ‘ölüm’ gerçeğine Plath de yol alır.
Bu arada Plath hayranları, intiharında büyük etkisi olduğunu düşündükleri için Hughes’dan ciddi derecede nefret eder.

 

Kaynak: objektifgaziantep

Share:

Leave a reply