ManşetYaşam&Sağlık

Uyku Sorunu Beyne Ciddi Zararlar Verebilir

Dünyada birçok kişinin muzdarip olduğu uyku sorunu ya da çalışma hayatının yoğun geçmesi nedeniyle ortaya çıkan uyku problemi beyninize önemli zararlar verebilir.

İtalya‘daki Marche Politeknik Üniversitesi’nde yürütülen çalışmada uyku probleminin meydana getirdiği sorunlar hayret verecek nitelikte. Detaylı çalışmalar nezdinde ortaya çıkan bulgulara bakıldığında, ilgi çekici sonuçlar elde edildi.

Araştırma grubunun başkanı Michele Bellesi, beynimizin uyku esnasında bir temizlik gerçekleştirdiğini belirterek, “bunu da gliyal hücreleri kullanarak yapıyor. Fakat uykuda yapılan temizlikte kullanılamayan  ya da ihtiyaç duyulmayan bağlantılar temizleniyor ki yenileri daha güçlü olabilsin. Ancak zamanında ve düzeni bir uykunun dışında mecburi ya da vücudun yorgunluğunun beraberinde getirdiği uyku durumu esnasında beynin temizlikçileri, daha vurdum duymaz bir temizlik çalışması gerçekleştiriyor. Örneğin, düzensiz bir uyku sürecinde beyin temizlikçileri, daha fazla ve hızlı bir temizlik yapıyor. Bu da beynin fonksiyonlarına zarar veriyor” dedi.

 

Kaynak: objektifgaziantep

 

Share:

Leave a reply