Kültür&SanatManşet

Yaşar Kemal’in İz Bırakan Hatıraları

Geçim sıkıntısı ve erken gelen ölümler başta olmak üzere siyasi nedenlerden dolayı da büyük badireler atlatan üstat Yaşar Kemal‘in yaşam serüveni bir hayli dikkat çekici…
Asıl adı Kemal Sadık Gökçeli olan ünlü yazarımız Yaşar Kemal, Çukurova’da Hemite (Gökçedam) köyünde dünyaya geldi. 1915 yılında Rus ordusunun Van civarına gelmesiyle birlikte üstadın ailesinin hayatı Çukurova’ya kadar sürüklenir. Bunun yanı sıra Yaşar Kemal ailenin tek çocuğudur. Bu nedenden dolayı baba Sadık Yaşar, her fırsatta oğlu için kurban kesmeye gayret gösterir, öldürülmesinden bir yıl önce at arabasından düşüp yaralanan oğlu için Hacı Ağa’ya kurban kestirir. Kurbanın kesildiği esnada ise talihsiz bir şekilde Hacı Ağa’nın elindeki bıçak fırlayarak küçük Kemal’in sağ gözünü kör eder.

 

Yaşar Kemal 4.5 Yaşındayken babası evlatlığı tarafından hançerlenerek öldürülür. Olaya tanık olan Kemal’in dili 12 yaşına kadar bağlanır. Babasının erken ölümü küçük Kemal üzerinde bir kırgınlık bırakır. Uzun bir süre babasının mezarını ziyarete gitmez.

O dönemki duygularını Yaşar Kemal şöyle sözlere döker;

Herkesin babası yaşarken benim babam neden öldürülmüştü, bunu bir türlü anlayamıyordum. Öldüğünden dolayı ona derinden kırıldım, küstüm.

 

Babasının ölümünden sonra ailenin mirası Yaşar Kemal’in annesinin evlendiği adam tarafından kısa bir süre içinde tüketilir. Küçük Kemal 9 yaşına geldiğinde giderek toparlanan bilinciyle çevrenin en yoksul ailelerinden biri olduklarını idrak etmeye başlar.

OKUDUĞU ŞİİRLER DİLDEN DİLE DOLAŞIR

Yaşar Kemal’in yazıyla tanışma serüveni ise bir çerçinin köye gelerek evlere sağladığı araç gereçleri not tutmasıyla olur. Kısa sürede ozanlık ünvanıyla Kemal’in ismi çevre köylere yayılır. ‘Aşık Kemal’ mahlasıyla komşu köylerde okuduğu şiirler, dilden dile dolaşır.

3 AYDA OKUMA PRATİĞİNİ KAZANIR

Eğitim hayatına geç başlayan Yaşar Kemal, farklı bir zekaya sahip olduğunu daha o yaşlarda gösterir. 3 ayda okuma pratiğini kazanır. Yerel gazeteleri rahatlıkla okumaya başlayan küçük Kemal’in edebiyat serüveni de böylelikle hız kazanmaya başlar. Ancak edebiyat sevgisi ve eğitim masraflarını karşılamak için çalışma hayatında kaybettiği zaman, onun Adana’daki yatılı okul şansının son bulmasına neden olur ve Kemal, ortaokulu bitirmeden eğitim hayatı son bulur.

DONKİŞOT DÖNÜM NOKTASI OLDU

Yaşar Kemal, 1950’li yıllarda komünist parti ile ilişiği olduğu gerekçesiyle 15 gün hapse girer. Hapisten çıktıktan sonra İstanbul’dan Adana’ya sürgün edilen Abidin Dino’nun ‘Donkişot‘ hediyesi üstadın hayatında bir dönüm noktası niteliği taşıdığını öne sürebiliriz. Batı Edebiyatı’na karşı olan merakı bu kitapla perçinlenen Kemal, akabinde Homeros, Moliere, Faulkner, Balzac, Tolstoy, Çehov, Stendhal ve Dostoyevski gibi ünlü yazarlarla da tanışır.

YAŞAR KEMAL’İN CUMHURİYET SERÜVENİ

Yaşar Kemal, Bursa cezaevinde tutuklu bulunan Orhan Kemal ile olan mektuplaşmasıyla İstanbul’da meyve ve sebze satmaya karar verir. Bu hevesle İstanbul’a gelen Yaşar Kemal uzun bir süre Orhan’dan haber alamaz. Sirkeci’de arzuhalcilik yapmaya başlayan Kemal, geçimini bir şekilde sağlamaya çalışır. Kentte güçlükle kazandığı paraları kolaylıkla elden çıkarmamak için akşam saatlerinde balık tutar. Öte yandan gazete küpürleriyle donanmış bir yatakla dışarıda sote yerlerde yatmaya başlar. Bu yaşam tarzını sürdürdüğü dönemlerde dönemin Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Nadir Nadi’ye ‘Bebek’ adlı hikayesini gönderir. Bu hikayeden etkilenen Nadir Nadi, bir an önce Yaşar Kemal’le tanışmak ister. “Bu hafta yurt dışında olacağım, önümüzdeki hafta gel, tanışalım” mektubunu Nadi’den alan Kemal, görüşme gününü iple çekmektedir.

CUMHURİYET GAZETESİNİN GÜVENLİK GÖREVLİSİ VE YAŞAR KEMAL

İstanbul’a geldiği zamandan bu yana maddi zorluklar nedeniyle kılığına kıyafetine dikkat edemeyen Kemal, dışarıda hakim olan soğuk mevsimde hırpalanan elbiseleriyle gazetenin yolunu tutar. Gazetenin önüne geldiğinde gözlerini ön yargıyla çepeçevre sarmış bir güvenlik görevlisiyle karşılaşır. Görüşme talebini ilettiği görevli, Kemal’in kıyafetlerine kafası takılmış olacak ki yalan söyler ve Nadir beyin hala yurt dışında olduğunu belirtir. Bunun üzerine bir süre daha akşamları balık tutma, geceleri gazete küpürleri üzerinde uyuma merasimi Kemal için sürer.

GAZETENİN KAPILARI KEMAL’E AÇILIYOR

Aradan uzun bir süre geçer ve Yaşar Kemal, Nadir Nadi’yle tekrar görüşmek için bir hamle yapmaya daha karar verir. Bu sefer üstadın şansı yaver gidecek ki güvenlik görevlisinin bulunduğu bölgede yer alan büyük bahçede Nadir beyi görür. Böylelikle Cumhuriyet Gazetesi’nin en iyi röportaj yazarı ünvanını hala koruyan Yaşar Kemal’e gazetenin kapıları açılmış olur.

YAŞAR KEMAL İNCE MEMED’İ NASIL YAZMAYA BAŞLADI?

Gazetede röportaj muhabirliği yaparak bir dönem hayatını kazanan Yaşar Kemal, müstakbel eşi Thilda Serrero ile bu zamanlarda tanışır. Yaşar Kemal’in birçok yazısını, hikayelerini Serrero, çevirmeye başlar.
Ardından çeşitli nedenlerden dolayı gazetedeki işine son verilen Kemal, yıllardır üzerinde düşündüğü ‘İnce Memed’ kitabını yazmaya karar verir. O dönemde tekrar maddi açıdan zor bir süreçten geçen Kemal ve eşi Serrero, Kabataş’ta küçük bir evde romanı yazmaya koyulur. Diğer yandan evde yakacak problemiyle karşı karşıya kalan üstat, bu sorunu çözmek için geçici bir yol bulur. Komşu evin soba borusuna yakın bir bölgede oturarak elinde eldivenle kitabını yazmaya başlar. Kısa bir süre içinde kitabının yazımını tamamlar.

YAŞAR KEMAL, İNCE MEMED’İ İSİMSİZ YAYINLAMAK İSTER

Basım aşamasına ulaşması için çeşitli yayınevlerine gönderilen kitap, yayınevi yetkilileri tarafından övgü mesajlarıyla onaylanır. Fakat üstadın önemli bir isteği vardır. Ekonomik zorluklar nedeniyle yazılmış bu kitabın edebi olarak zayıf olduğu kanısını taşır. Bu nedenle, kitabı isimsiz bir şekilde çıkarmayı talep eder. Masaya oturduğu bir yayınevinden aldığı olumsuz yanıt yine de onu kararından geri çeviremez. Fakat eşi Serrero’nun büyük uğraşları sonuç getirir. Kemal, kitabının kendi ismiyle basılmasını kabul eder.

İNCE MEMED’İN ARDINDAN ÜRETKENLİĞİNİ KAYBEDER

1955 yılında kendisine büyük ün kazandıran İnce Memed’i yayımlayan Yaşar Kemal, Varlık dergisinin 1955 Roman Armağanı’nı kazanır. Röportajları ve hikayeleriyle de birçok başarıya imza atan Kemal, bir süre yaşadığı şaşkınlık nedeniyle üretkenliğini kaybeder. Taa ki uzun bir yolculuğa çıkıp yalnız kalana dek.
Ardından ülkemizin eşsiz yazarı Yaşar Kemal, yazım hayatına kaldığı yerden devam eder. Ve okurlarına nice eserler verir.

 

Kaynak: objektifgaziantep

Share:

Leave a reply